Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Sport a soutěže

Tanvaldský kynolog se stal mistrem ČR v závodě záchranných psů 14.09.2018
Ve dnech 7. - 8. září 2018 se kynolog HZS Libereckého kraje nstržm. Václav se Vančura zúčastnil závodu záchranných psů. Závod s mezinárodní účastí byl zaměřený na plošné pátrání po osobách a pořádal ho Svaz záchranných brigád kynologů ČR ve spolupráci s MV - Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR.

V páteční etapě příslušník HZS LK se svou čtyřnohou parťačkou Bellou hledali v nepřehledném a hustě zarostlém terénu o rozloze cca 50 tisíc m3 5 osob a to zvládnout to do 30 minut. Václav s Bellou úkol provedli téměř na výbornou. Našli 4 osoby a zařadili se tak na průběžné 1.- 4. místo. Během pátrání měl psovod k dispozici pouze navigaci, ve které byl vytyčen prostor k propátrání.

Sobotní denní speciál byl zaměřen na orientaci psovoda v terénu za pomoci mapy a zrychlený přesun do vymezeného prostoru. Nstržm. Vančura vzal zrychlený přesun zodpovědně a s Bellou se vydali poklusem směrem ke svému sektoru. Kynolog se ovšem špatně zorientoval v mapě a přes deset minut prohledával jiný terén, kde nebyl ukryt žádný figurant. Naštěstí svou chybu odhalil relativně brzy a velmi rychle se přesunul do vytyčeného prostoru.

Tím začala hra s časem, kdy mu do konce limitu zbývalo cca 15 minut a v terénu měl stále ztracených 5 figurantů. Během tří minut se mu podařilo najít 3 osoby a dál pokračoval v prohledávání lesa. Během několika minut odhalil další dva figuranty, ale ještě nebyl konec. Limit 30 minut končí až úderem ruky psovoda do stolu rozhodčích, které měl Václav Vančura v tu chvíli vzdálené 800 metrů a zbývaly mu poslední 4 minuty. Naštěstí běh jemu ani Belle nedělá problémy, a tak už tušili, že to dají na medaili. Nstržm. Vančura nakonec díky pěti nalezeným figurantům, což se mu podařilo jako jedinému psovodovi, stanul na stupni nejvyšším.

Jedním z úkolů HZS LK je poskytnutí účinné pomoci při mimořádných událostech, mezi které patří i mimořádné události vyžadující nalezení a záchranu osob ze sutin zřícených budov. Psovod a pes, kteří provádí výcvik v oboru záchranářské kynologie, tvoří nedílnou kynologickou dvojici. Při indispozici psovoda je nevyužitelný pes, při indispozici psa je nevyužitelný psovod. Aby mohl být záchranářský psovod se psem nasazen do terénu musí oba splňovat přísné kvalifikační požadavky, na jejichž základě získají tzv. kynologický atest. Tento atest je platný dva roky a před zásahem v místě nasazení se jím musí kynolog vždy prokázat veliteli zásahu.

Foto: archiv nstržm. Václav Vančura

 

Autor: por. Bc. Pavlína Bílková, DiS.

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

(c) WebRex 2009
Powered by NESPI