Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Sport a soutěže

Čeští hasiči se ani letos v Toruni neztratili 27.06.2018
Mezinárodní Mistrovství Polska v TFA z anglického Toughest Firefighter Alive a FCC (firefighter combat challenge) se letos opět konalo v Toruni. I Česká Republika zde měla své zastoupení a čeští borci se rozhodně v obrovské konkurenci neztratili a přivezli i několik cenných kovů.
 
1. den (závody FCC tandemy a kvalifikace štafet)

Tandemy FCC - Startovali tři české dvojice:

  • Jan Pipiš a Martin Plšek s časem 1:29 na 15. pozici.
  • Miroslav Michlovský a Jaroslav Bocheza, který startoval úplně poprvé, s časem 1:36 na 28. pozici.
  • Tomáš Višňar a Petr Plaček s časem 1:32 na 20. pozici.

Poté přišla na řadu kvalifikace štafet, ve které štafeta příslušníků HZS ČR dosáhla 5. nejlepšího času a kvalifikovala se tak do dalších bojů (postoupilo 16 štafet).

2. den (individuální závod v FCC a štafety)


V individuálním závodě, při kterém se soutěží s aktivním dýchacím přístrojem, nejlépe dopadl Jan Pipiš. Příslušník Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje se připravuje speciálně na tento druh závodu a je vidět, že to přináší ovoce, neustále posouvá hranice svých možností a své časy zlepšuje. S časem 1:33 skončil na skvělém 9. místě. Jak sám Honza dodává, „Na závody FCC je úplně jiná příprava, jiný trénink, který mi vyhovuje. Největší rozdíl je asi v tom, že v T.F.A. jsou jednotlivé disciplíny oddělené, kdežto v FCC následují hned za sebou a navíc se běží s aktivním dýchacím přístrojem. Vše je rychlejší, váhově těžší a pro diváky akčnější. Jsem rád, že mezi disciplínami není žádný odpočinek. Právě v těch odpočinkových částech T.F.A. moje svaly vytuhnou a nejsem schopný podat další dobrý výkon. Potřebuji v zátěži prostě nepolevit, vypálit a být na trati maximálně do 1m 40s, ideálně daleko méně.".

3. den klasické TFA


A jak tato drsná soutěž vypadá?
Trať je rozdělena do 4 úseků, jednotlivé disciplíny plní soutěžící odděleně po úsecích, intervalovým způsobem.

1. úsek - Běh s požárními hadicemi
Po startu soutěžící běží k připravené požární stříkačce, na ni napojí dvě hadicová vedení, která následně uchopí za proudnice a rozvine je. Spoje se mu nesmí rozpojit. Pak smotá dvě hadice, které odnese do boxu. Žádná část hadice nesmí z boxu vyčnívat.

2. úsek - Hammer box, tunel, figurína a bariéra
Soutěžící doběhne k hammer boxu a palicí provede 80 úderů, tunelem pronese 20 kg závaží tam a zpět, transportuje 80 kg figurínu a na závěr překoná bariéru.

3. úsek - Výstup na lešení
Čtyři nastavovací žebříky soutěžící opře o lešení, na které následně vystoupá a nahoře vytáhne 20 kg závaží. Cestou do cíle ještě napojí proudnici na monitor.

4. úsek - Běh do xxx. patra výškové budovy

Čeští hasiči mají v této sportovní disciplíně své želízko v ohni a tím je vícenásobný mistr světa i mistr Evropy, Lukáš Novák, který přijel do Polska obhajovat svůj loňský světový titul z Německého Hannoveru. A nezklamal. Své soupeře doslova deklasoval a vyhrál s náskokem patnácti vteřin na domácího Marcina Zdziebla.


Závody v Polsku byly pro české reprezentanty posledním závodem a tréninkem před European Championship Mosel v FCC, které hostí Německo ve dnech 29.6-1.7. Věřme, že se závodníkům zadaří a zúročí odtrénované hodiny, nazvedané tuny a ukáží celé Evropě, že i bez ideálních tréninkových podmínek (v ČR zatím není žádná dráha na trénink natož závody) budou rovnocennými soupeři.

Foto: archiv Jana Pipiše 

 

 

 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 3. 6. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI