Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Odborné informace

Začíná topná sezóna - jste připraveni? 21.09.2017
Přestože topná sezóna začíná oficiálně až 1. října, chladné počasí posledních dnů vede řadu domácností k tomu, že už si alespoň na noc začínají přitápět. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné.
Během loňské topné sezóny, tedy od října 2016 do března 2017, došlo v Libereckém kraji k 75 požárům způsobených komíny.
Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Jen v loňském roce bylo takových požárů 69 z celkového počtu 75. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, přizděný trám v komíně a špatné spáry v komíně.
Jasně vyplývá, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles, a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Pokud se požár z komína nerozšíří, může majitel mluvit o štěstí. Hasiči však v minulosti v Libereckém kraji zasahovali u řady událostí, kdy požár způsobil velké škody na majetku.

Legislativa
Starat se o komín a čistit ho, nám ukládá zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, který mimo jiné upravuje oblast spalinových cest. Když člověk údržbu zanedbá, může dostat pokutu do 10.000 Kč, v případě vzniku požáru se částka může vyšplhat až na 25.000 Kč. Také pojišťovnu při rozsahu škod zajímá, zda majitel nic nezanedbal a pokud se zjistí, že nedodržel obecně platné právní předpisy na úseku požární ochrany, má pojišťovna právo krátit pojistné plnění.


Jak často kontrolovat a čistit komín?
Základní lhůty pro čištění spalinových cest jsou uvedeny ve vyhlášce č. 34/2016 Sb. o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty. Například u spalinové cesty od spotřebiče na pevná paliva s celoročním provozem (např. běžný rodinný dům), kde je výkon do 50kW, je to 3x ročně. Nová vyhláška umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Avšak platí, že minimálně jednou do roka musí komín prohlédnout kominík.

Výkon připojeného spotřebiče paliv

 

Výkon připojeného spotřebiče paliv

Činnost

Druh paliva připojeného spotřebiče paliv

Pevné

Kapalné

Plynné

Celoroční provoz

Sezónní provoz

Celoroční provoz

Sezónní provoz

 

do 50 kW včetně

Čištění spalinové cesty

3 x za rok

2 x rok

2 x za rok

1 x rok

1 x rok

Kontrola spalinové cesty

1 x rok

1 x rok

1 x rok

Nad 50 kW

Čištění a kontrola spalinové cesty

 

1 x rok

1 x rok

 

Co dělat, když začne v komíně hořet?
Okamžitě přestaňte topit. Pokud je to možné, vyberte topeniště a hned odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komína. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Ani lézt na střechu a hasit svépomocí není určitě dobrý nápad. Liberečtí hasiči mají zkušenost s událostí, kdy majitel u komína uklouzl, sjel po střeše a spadl na zem.


Ověřte si, že si domů zvete odborníka - pomůže vám databáze:
O problémech takzvaných „falešných kominíků" se již hovoří řadu let. K tomu, aby lidé „nenaletěli" někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět nová databáze revizních techniků spalinových cest, kterou na svých webových stránkách spustilo MV - generální ředitelství HZS ČR. Na internetové adrese http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/ si nyní může každý ověřit, zda technik, kterého si pozval, má ke své činnosti osvědčení.

Foto: HZS LK, ilustrační

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 4. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI