Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Odborné informace

Přívalové deště 18.07.2017

V posledních letech se průběh léta v České republice mění. Stále častěji se setkáváme s prudkým střídáním teplot i charakteru počasí. Četným jevem jsou přívalové deště, které mají za následek bleskové povodně v různém rozsahu. Velmi často dochází k lokálním záplavám nejen v níže položených místech nebo v místech s hustou zástavbou, kde kanalizace není schopna najednou odvést pryč velké množství vody. Masa vody pak odtéká i místy, kde se za normálních okolností neobjevuje. Průvodním jevem přívalových dešťů bývají zatopené sklepy domů, místnosti v suterénech, podzemní garáže, podchody, podjezdy, jámy, dále také popadané stromy, utržené větve, stržené střechy, ucpaná kanalizace, poškozené části budov, poškozené venkovní rozvody elektrické energie atd.

Jak se připravit na přívalové deště?
Na přívalové deště se samozřejmě úplně připravit nelze. Hasiči řeší už jen likvidaci následků - čerpají vodu ze zaplavených prostor, odstraňují spadlé stromy nebo uvolněné plechy střech a jiné části budov. O svůj majetek se musí starat především sami občané a svým chováním předcházet zbytečným škodám.

Jak zmírnit následky škod?
Pokud máme nemovitost v místě, kde se po přívalovém dešti pravidelně zaplavují sklepní prostory, tvoří se laguny nebo voda teče ve velkém množství po komunikaci měli bychom:

  • sledovat informace a výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu o hrozících přívalových deštích v rádiích, televizním zpravodajství nebo na internetu.
  • připravit si pytle s pískem případně jiné zábrany a v případě hrozících přívalových dešťů zahradit vchody, sklepní okna domů, guly v suterénech atd., aby škody způsobené vodou byly co nejnižší. Všichni starostové obcí Libereckého kraje dostali informaci o možnosti pořízení si jutových pytlů pro občany ze skladu HZS LK.
  • upozornit správce komunikace nebo jiné majitele pozemků pokud jsou v blízkosti naší nemovitosti ucpané kanály, odtokové žlaby nebo propustky, případně je vyčistit sami.
  • parkovat auta na vyvýšených místech, mimo podzemní garáže.
  • neskladovat ve sklepech a nízko položených objektech potraviny, chemikálie a další nebezpečné látky.

Foto: archiv HZS LK

Autor: por. Mgr. Iva Michalíčková

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 4. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI