Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Odborné informace

Rizika spojená s vánočními svátky 17.12.2015
V předvánočním a vánočním čase vaříme, pečeme, smažíme, zkrátka jsme v kuchyni více než kdy jindy a je riziko, že v tom shonu něco zapomeneme. Třeba právě pánev na plotně. Scénáře takových požárů jsou většinou stejné a hasiči tento typ výjezdů označují ve své mluvě jako „maso na plotně". I takový požár může napáchat velké škody a ohrozit lidské životy.

Pokud připravujete pokrm, neodbíhejte nikam telefonovat, nechoďte sledovat svůj oblíbený televizní pořad, ani se nesnažte zvládnout rychlou návštěvu u sousedů.
• Pozor také při přípravě jídel v nočních hodinách po návratu z restauračních zařízení, kdy lidé vlivem předešlé konzumace alkoholu usnou a ponechají pokrm na zapnutém sporáku.
• Když už se vám potraviny na plotně vznítí, za žádnou cenu je nehaste vodou. Použijte velkou pokličku, plech na pečení, mokrý hadr či utěrku. Ty zamezí přísunu kyslíku a oheň uhasne.
• Výborným pomocníkem při těchto „malých" bytových požárech je univerzální hasicí přístroj ve spreji, kterým lze požár zlikvidovat dřív, než se rozšíří.
• V blízkosti sporáku nenechávejte hořlavé předměty jako papírové ubrousky, chňapky nebo utěrky.
• Tím, jak se vaří a peče více než obvykle, dochází také k nadměrnému zatížení elektroinstalací. V mnoha případech jsou spotřebiče zapojené přes pohyblivé přívody (tedy prodlužovaní šňůry), které nejsou na takový odběr dimenzovány.

Požáry vánočních stromků jsou v posledních letech již ojedinělé, neboť většina domácností má vánoční svíčky elektrické. Ani v tomto případě není použití zcela bez rizika. Na stromek bychom měli instalovat osvětlení koupené v běžné prodejní síti, které je opatřené českým návodem, ve kterém jsou uvedeny srozumitelně všechny informace o používání výrobku.

Opatrně manipulujte se svíčkami a prskavkami. Například ještě ve vzdálenosti 8-10 cm od plamene svíčky je teplota 200 stupňů Celsia, což stačí k zapálení papírů, textilií i plastů. Velmi obezřetně bychom se měli chovat při vítání nového roku.

Pyrotechniku nakupujte pouze v kamenných obchodech nebo u stánku umístěného uvnitř nákupního střediska. Důvod je jasný. Ve stánku na ulici je pyrotechnika vystavena vlhkosti, a to může negativně ovlivnit funkčnost a bezpečnost výrobku.
• Pozor je třeba věnovat označení výrobků, protože pyrotechnika musí být opatřena českým návodem a dále značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva s uvedenou třídou nebezpečnosti. Pokud tyto náležitosti výrobek nemá, nekupujte ho.
• Při použití pak postupujte dle návodu, ideální je připravit si i kbelík s vodou a pracovní rukavice. Nikdy neodpalujte zábavnou pyrotechniku v blízkosti hořlavých materiálů a vozidel. A samozřejmě žádný výrobek není určen k odpalování z ruky.

Statistika výjezdů HZS LK v průběhu vánočních svátků

 

Když přes všechna opatření vypukne požár, který nezvládnete zlikvidovat v začátku vlastními silami, nebojte se zavolat hasiče pomocí linky 150 nebo 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, kdo volá a zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah. Důsledně se řiďte pokyny našich operátorů a telefon mějte stále u sebe, kdyby volali pro upřesnění údajů.

Foto: HZS LK, ilustrační

 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 3. 6. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI