Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Odborné informace

Pozor na „masa na plotně" 03.09.2013
   K velmi časté příčině vzniku požáru patři ponechání připravovaného pokrmu na zapnutém elektrickém, popř. plynovém sporáku, v hasičské hantýrce „maso na plotně". Takto připravovaný pokrm, který je ponechán bez dozoru, dosáhne dlouhodobým zahříváním teploty vznícení a požár je na světě. Osoba, která svým jednáním výše uvedený požár způsobila, si mnohdy ani neuvědomí, že se svým jednáním dopouští přestupku dle zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, v případě obecného ohrožení pak i trestného činu.
   Nejinak tomu bylo i jednoho nedělního rána, kdy minutu před osmou hodinou byl na tísňovou linku 112 ohlášen požár výškové budovy v Liberci v ulici Mlýnská. Volající operátorce sdělil, že z bytu na výše uvedené adrese vychází kouř, na chodbě je cítit silný zápach a na klepání nikdo nereaguje.
   Operační důstojník na místo vyslal tři jednotky hasičů včetně výškové techniky. Zkušený velitel zásahu již po příjezdu na místo v chodbě ucítil charakteristický zápach spálených potravin. Protože na opakované klepání nikdo nereagoval, zasahující hasiči provedli násilný vstup do bytové jednotky, kde v kuchyni nalezli hořící nádobu s obsahem neznámého původu. Tento požár hasiči okamžitě zlikvidovali jednoduchými hasebními prostředky. Ve vedlejší místnosti pak nalezli spícího a alkoholem notně posilněného mladého muže. První, co na otázku vyšetřovatele příčin požáru odpověděl, bylo: „Ohříval jsem si jídlo a usnul jsem."
   S ohledem na skutečnost, že mladý muž nesplnil povinnost uloženou § 17 odst. 1 písm. a) zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů a svým jednáním se dopustil přestupku na úseku požární ochrany dle § 78 odst. 1 písm. d) zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, mu za tento byla udělena bloková pokuta ve výši 1000,-Kč.
   Tentokrát dopadlo vše ještě dobře, bytovou jednotku bude třeba pouze řádně vyvětrat a vymalovat. V mnohých případech ale pomoc přijde pozdě a všudypřítomné zplodiny hoření si vybírají daň nejvyšší.
 
Foto ilustrační: zdroj google.cz 

 

Autor: mjr. Mgr. Jan Mandl, DiS.

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 4. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI