Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Hasiči ve svém volnu zachránili lidský život aktivní první pomocí 22.03.2018
Zachránili lidský život a do světa to nevytrubují. Prostě si v tu chvíli věděli rady a nezpanikařili.

V úterý 13.3.2018 v půl třetí odpoledne šel přibližně sedmdesátiletý muž ulicí Bezovou v Jablonci nad Nisou. Zde se mu z neznámých důvodů udělalo nevolno a upadl na zem. Situaci zaznamenal dobrovolný hasič a člen Červeného kříže, který byl v tu chvíli poblíž. Přispěchal muži na pomoc a začal jej ošetřovat. Měl k dispozici záchranářský batoh, který z vlastní iniciativy vozí s sebou právě pro podobné případy. Starší muž nereagoval na žádné podněty, a to ani na bolestivé stisknutí citlivých částí na obličeji. Hasič SDH Šumburk zjistil u muže slabší dýchání, uložil jej na záda, provedl záklon hlavy, poskytl mu tzv. "tepelný komfort" pomocí izolační fólie a dále monitoroval jeho životní funkce. V tu chvíli kolem projížděl, ve svém osobním volnu, profesionální hasič ze stanice v Tanvaldu. Bez váhání se připojil ke svému dobrovolnému kolegovi. Po krátkém zhodnocení situace využili hasiči pomoci přítomné řidičky, která na místě zastavila. Tato žena komunikovala s dispečerkou Záchranné služby a předávala informace hasičům, kteří se snažili zachránit nemocnému život.


Přibližně po jedné minutě byla u muže zjištěna úplná zástava dechu. Po krátkém ověření průchodnosti dýchacích cest, přistoupili zachraňující k nepřímé masáži srdce. K podpoře dechových funkcí využili ambuvak. Oba se shodují, že skutečnost, že měli tuto speciální pomůcku k dispozici, zcela jistě pozitivně ovlivnila následný vývoj události. Profesionální hasič prováděl nepřímou masáž srdce pět až šest minut, a tak jak jsou hasiči školeni, po každých třiceti stlačeních následovalo dvojí vdechnutí vzduchu do plic zachraňovaného, které prováděl pomocí ambuvaku jeho dobrovolný kolega. Po této době došlo ke spontánní obnově dýchání pacienta, a tedy i k obnovení srdeční činnosti. Několik minut poté na místo přijel zkušený lékař Zdravotnické záchranné služby, který celou událost převzal.

Přestože na místě zachraňovaný stále ještě nereagoval na vnější podněty, ještě týž večer se na oddělení ARO dožadoval láhve vína k oslavě své záchrany.

 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 7. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI