Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Aktualizace: Velká voda v Libereckém kraji 02.06.2013
   V souvislosti s velkou vodou řešili hasiči v Libereckém kraji od včerejška do dnešního rána více než 35 událostí. Z toho nejvíce (16) se jich stalo na Českolipsku, kde hasiči již od odpoledne řešili ucpané propustky a prováděli pytlování například kolem potoka protékajícího Novým Oldřichovem. Na nohou tak byly dobrovolné jednotky Nového Oldřichova, Kamenického Šenova, Kravař či Nového Boru.
    Vydatné srážky potrápily také obce v povodí Smědé, kde byl v Předáncích vyhlášen kolem půlnoci 3. stupeň povodňové aktivity. Hasiči v Předáncích a Višňové provedli protipovodňová opatření. Hladina Smědé kulminovala o 2. hodině ranní, v době vydání zprávy je zde 2. stupeň povodňové aktivity a dle údajů Povodí Labe voda nadále klesá.
    Na řece Jizeře byl dosažen 3. SPA pouze v Jablonci nad Jizerou mezi jednou a třetí hodinou ranní. V Semilech zasahovali profesionální hasiči ve 2:37 hodin, kdy ukotvovali na Jizeře plovoucí pracovní plošinu sestavenou z pontonů a lešení, která by při dalším vzestupu hladiny hrozila možným poškozením tamní lávky.
    Také v Železném Brodě byla svolána povodňová komise obce. Ta stanovila opatření, že při stavu 350 cm bude provedeno pytlování propustků a problémových částí obce, kde by docházelo k vylití řeky z koryta a zaplavení rodinných a byt. domů. Hladina řeky Jizery zde nakonec kulminovala po třetí hodině ranní na hodnotě 330 cm. Nejblíže k řece položená místa jako tábořiště ve Splzově nebo kemp v Malé Skále byla preventivně evakuována.
 
Pozn. Tisková zpráva byla vydána v 9:00 hodin
 
Aktualizace 11:00 hodin: Jelikož bylo třetího stupně povodňové aktivity dosaženo na vodních tocích hned v několika krajích najednou, od dnešní osmé hodiny ranní realizuje MV-generální ředitelství HZS ČR ústřední koordinaci záchranných a likvidačních prací a podle požadavků postižených krajů zajišťuje realizaci jejich požadavků. 
 
Aktualizace 12:00 hodin: I nadále platí výstraha ČHMÚ pro Liberecký kraj před vydatnými srážkami a z toho vyplývající riziko povodňového ohrožení. Hladiny řek v tuto chvíli opět stoupají na Českolipsku. Řeka Ploučnice je stále na 2. SPA a pomalu se blíží jak ve Stráži pod Ralskem tak Mimoni ke třetímu. Třetího stupně bylo dosaženo v 11 hodin na Panenském potoce v Pertolticích. Lidé bydlící poblíž vodních toků by tak měli být stále ve střehu a mít připravený jednoduchý „plán pro povodeň". Doporučujeme:
• sledovat předpověď počasí a další vývoj na vodním toku
• mít v dosahu komunikační prostředky, nabitý mobil, příp. rezervní nabitou baterii
• mít dostatek balené pitné vody, alespoň na dva dny
• zajistit si potraviny, které mohu připravit i bez dodávky elektrické energie
• připravit si evakuační zavazadlo, ve kterém budou důležité osobní doklady, finanční hotovost, léky a zdravotnické pomůcky, náhradní oděv
• zkontrolovat si funkčnost svého auta a dostatek pohonných hmot ve vozidle
• znát cesty pro bezpečné opuštění ohrožené oblasti, nejlépe více variant
• mít promyšlené nezbytné kroky po povodni
 
Aktualizace 14:30 hodin: Od dnešní osmé hodiny ranní byli hasiči voláni k technické pomoci spojené s vydatnými srážkami 31x, od včerejšího dne tak řešili 60 technických událostí. Kromě monitoringu, pytlování a čerpání vody zasahovali také několikrát u popadaných stromů. Například ve 13:27 hodin byli voláni chrastavští hasiči do části obce Dolní Vítkov, kde bylo třeba odstranit zaseklý strom z potoka, který vytvářel v korytě hráz. Kompletně neprůjezdná komunikace byla kvůli spadlému stromu v části obce Dubice na Českolipsku a s odstraněním pomáhali po půl druhé českolipští profesionální hasiči. Pád stromu do komunikace i do drátů elektrického vedení řešili liberečtí profesionálové na silnici z Bílého Kostela nad Nisou směrem na Václavice.
    Profesionální i dobrovolní hasiči nadále provádějí monitoring vodních toků. Během dne tak byly povolány například jednotky Jablonného v Podještědí, Mníšku, Chotyně, Raspenavy, Stráže nad Nisou, Liberce - Růžodolu I či Liberec - Krásné Studánky. Druhý stupeň povodňové aktivity je stále na Jeřici v Mníšku a Lužické Nise v Hrádku nad Nisou.
 
Aktualizace 19:00 hodin: Od rána (8:00 hodin) mají za sebou hasiči již 45 technických zásahů. Po poslední aktualizaci opět došlo k odčerpávání vody na několika místech v Libereckém kraji - například v části obce Dětrichovec (Jindřichovice pod Smrkem), ohlášeno v 16:13 hodin, Dětřichově, ohlášeno 17:14 hodin, kde se rozlila voda z tamního rybníka. Tři jednotky hasičů pak zasahovaly také v Hejnicích (17:41 hodin) v ulici Petra Bezruče. Tam hasiči odčerpávali zhruba 40 cm vody ze sklepa. K dalšímu čerpání vody ze sklepa základní a mateřské školy byli hasiči přivoláni v 18:26 hodin do části obce Prácheň. Popadané stromy hasiči odstraňovali například v části obce Újezd či Pavlovice na Českolipsku. Třetí stupně povodňové aktivity jsou na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a Mimoni, dále pak v Mníšku na Jeřici a v Předláncích na Smědé.
 
 

 

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 3. 6. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI