Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Plamínek Flambucha bude s hasiči pomáhat dětem 18.12.2012

   Nehody, pohromy, katastrofy, zkrátka nešťastné události se nevyhýbají ani dětem. Aby se hasičům s dětmi dobře navazoval kontakt a mohli lépe odpoutat pozornost od nepříjemných úkonů jako třeba vyprošťování při nehodě nebo ošetření zranění, budou mít pro ně ve svých autech plyšovou hračku  - plamínek Flambuchu. Do této doby plnil obdobnou úlohu dráček Záchranáček, ale od nového roku budou mít v Libereckém kraji svého, zcela originálního maskota.

   Grafika plamínku vznikla vloni ve studiu akademického malíře Martina Šimka a letos získal plamínek i svou další tvář v podobě plyšové hračky. Jak taková „obyčejná" hračka může pomoci, vysvětluje psycholožka HZS Libereckého kraje kpt. Mgr. Drahomíra Horová. „Hračka je v zátěžové situaci velkým pomocníkem ke snížení napětí. Je něco, co dítě zná, je mu blízké, „normalizuje" mu situaci a pomáhá ji dítěti zvládnout - „není na to samo". Nemalý podíl má i materiál, z něhož je hračka vyrobena. Plyšák by měl být příjemný na dotek, hřejivý a rozhoduje i barva (neměla by být tmavá), velikost a koneckonců i tvar. Výraz by neměl strašit, ale vyvolávat pozitivní emoční ladění."

   Jak pokračuje,  dítě může plyšáka obejmout, přitisknout se k němu, dát si ho vedle sebe, mluvit s ním. To jsou přirozené reakce a potřeby dětí v prostředí, kde se necítí v bezpečí. „Přes hračku lze snadněji s dítětem navázat kontakt a pomáhá dospělým, pokud komunikace s dítětem vázne. Lze s ní poměrně dobře a snadno odpoutávat pozornost od nepříjemné situace, ve které se dítě aktuálně nachází," doplnila psycholožka hasičů.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 3. 6. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI