Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

Nejužitečnější pomocník hasičů. Mapa! 26.11.2012

    Hasiči v Libereckém kraji mají letos za sebou již přes 4000 zásahů. Napadlo vás někdy, jak je možné, že místo události vždy bezpečně  a rychle najdou? Mají totiž dokonalou podporu - MAPY. Určitě i vy jste někdy pracovali s mapou, plánkem, nákresem a snažili se zorientovat podle hor, řek, ulic. Podobně je tomu u hasičských záchranných sborů, „jen" s tím rozdílem, že jejich mapy obsahují v několika vrstvách nepřeberné množství dat, pracují s tzv. Geografickým informačním systémem (GIS). A i díky tomu se mohou hasiči rychle rozhodovat při záchraně lidských životů, zdraví, majetku.  

   GIS hasiči používají především pro lokaci místa události, kdy na operačním středisku mají velmi podrobné mapy až do čísla popisného a katastru nemovitosti. "Dokážeme přesně určit, co je důležitého pro zásah v místě události, například kde je hydrantová síť, zdroje požární vody, přístupové body. Na druhou stranu víme, co tam je potenciálně nebezpečného, kde se nacházejí třeba benzinové pumpy a jaké množství látek mají v nádržích," popisuje vrchní komisař kpt. Ing. Jana Havrdová z odboru komunikačních a informačních systémů HZS Libereckého kraje.

   Data v GISu mají různou podobu a spoustu vodítek, která můžeme využít třeba při nahlášení dopravní nehody. Jednou z „vychytávek" je i to, že třeba v Liberci, Frýdlantu, Raspenavě, Novém Městě pod Smrkem nebo České Lípě jsou označeny lampy veřejného osvětlení speciálním číslem, podle kterého vás lze ihned lokalizovat. „Je to jednoznačný identifikátor, podle kterého umíme najít přesné místo události a člověk se nemusí trápit s tím, v jaké ulici se zrovna nachází," vysvětluje Jana Havrdová.

   Jak pokračuje, novým projektem jsou tzv. traumabody, které jsou v Krkonoších. Jsou to místa na  turistických trasách, která byla vytipována s Horskou službou ČR a Krkonošským národním parkem. „Na štítku je napsáno třeba TK 026 a přesně víme, na jakých souřadnicích se člověk nachází, a ztraceného či zraněného turistu lze nalézt mnohem rychleji. Vedle toho nám podobně pomáhají čísla železničních přejezdů, mostů, tunelů, na řekách pak kilometráže," sdělila Jana Havrdová.  

   Aby vše fungovalo jak má, je důležité systém neustále „krmit" novými údaji a vše aktualizovat. „Aktualizace centrálních dat od dodavatelů jako jsou Český úřad zeměměřičský a katastrální, Český statický úřad, Ředitelství silnic a dálnic ČR dostáváme jednou za půl roku centrálně do Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč, kde je Datový sklad celého Hasičského záchranného sboru ČR. Tam data upraví a distribuují je na kraje. K tomu pak my vkládáme další obrovské množství dat, která  jsou pro náš kraj specifická a bez kterých bychom se neobešli," říká vrchní komisařka.   

   Mapy pomáhaly také při ničivých povodních, které zasáhly Liberecký kraj v roce 2010. I tady došlo k posunu kupředu. Před dvěma lety totiž řešili hasiči problém, že na obcích neměli žádné podrobné plány vesnic popřípadě měst až do čísla popisného, což bylo hodně důležité pro zasahující složky při plánování záchranných a likvidačních prací, protože jednotky se na místě střídaly. Obce se z toho poučily a teď již mají mapy zahrnuté ve svých krizových plánech a dalších podkladech.

   Vývoj geografických informačních systémů jde neustále kupředu a lze jen těžkou odhadnout, co vše bude jednou v mapách zaznamenáno. Každopádně před šesti lety měli hasiči tak desetinu informací, než mají teď.  
Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 7. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI