Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

:: Tiskové zprávy

112: linka zachraňující, linka zneužívaná 26.07.2011

   V letních měsících každoročně stoupá počet ohlášení mimořádných událostí. Zatímco vloni v červnu činil počet směrovaných hovorů na Telefonní centrum tísňového volání (TCTV) 112 v Libereckém kraji 12 717, letos v červnu to bylo o  531 víc, tedy 13 248. Do této statistiky je počítáno každé zazvonění telefonu na lince 112 včetně omylů a zneužití, takže počet reálně odbavených volání je mnohem menší.  

    Přestože obecně víme, že máme po zavolání na číslo tísňové linky sdělit operátorovi, co se přesně stalo, kde se to stalo a kdo volá, leckdy ze sebe člověk ve stresové situaci není schopen vypravit ani slovo. „Já radím, aby se člověk nejprve uklidnil a pak plnil pokyny operátorky. Má natolik velkou praxi, že se na všechny potřebné informace doptá. Jen se člověk nesmí bát a mlčet," říká mjr. Martin Rybář, vedoucí Krajského operačního a informačního střediska (KOPIS) Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

    Jak pokračuje, volat na číslo 112 má řadu výhod. „Je to číslo koncipované tak, aby nikdo nezůstával „ve frontě", takže se na něho dovoláte 24 hodin denně, dokonce i bez kreditu a SIM karty," připomíná Martin Rybář. V případě, že jsou všichni operátoři tísňové linky zaneprázdněni řešením jiných událostí, je hovor přesměrován na nejbližší volné TCTV. Na nahlášení události to nemá žádný vliv, neboť všude mají stejnou informační podporu a možnost ihned předat událost třeba polici nebo záchranářům bez časového prodlení.

    Na druhou stranu také systém čísla 112 umožňuje identifikaci osoby a v případě zlomyslných opakovaných zneužití zablokovat telefon. O zpětném uvedení do provozu pak rozhoduje Český telekomunikační úřad, který může za takové volání uložit pokutu ve výši 100.000 Kč. „Hranice mezi zneužitím linky je tenká. Pokud ale člověk potřebuje pomoci, ať zavolá. Stalo se, že operátorky předávaly kontakt třeba na linku bezpečí," popisuje Martin Rybář s tím, že by se ale nemělo TCTV plést s informační linkou.

      A jaké mají na lince tísňového volání díky modernímu softwaru možnosti? Představte si, že jste teď o prázdninách na výletě v neznámém prostředí a s sebou máte pouze turistickou GPS navigaci. Když se stanete svědkem nebo přímým účastníkem mimořádné události, stačí sdělit souřadnice a operátorkám se přesně objeví, kde se nacházíte. Podobnou pomoc při hledání v cizím prostředí nabízí i třeba vodákům kilometráže řek a na stejném principu fungují i kilometráže na dálnicích.

    Pokud jste u železničního přejezdu, i ten je očíslován a po nahlášení kódu na zadní straně světelné skříně nebo výstražného kříže (P + řada číslic) je možné ihned určit, kde stojíte. K lepší identifikaci míst mimořádných události slouží také databáze sloupů veřejného osvětlení ve větších městech, kdy každá lampa má svůj štítek. V Liberci se identifikační štítek ve většině případů skládá z písmen LB a pěti čísel (např. LB49000) a je umístěn ve výšce očí. Česká Lípa má sloupy označeny písmeny A-D, R a čtyřmístným číslem, např. A-1137.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 1. 7. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI