Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

Nacházíte se: Informace a zajímavosti > Školení

:: Školení

Hasiči se učili ovládat Cobru 19.04.2016
Představte si místnost zasaženou požárem v plném rozvoji se šlehajícími plameny, kde panuje teplota nad 500 stupňů Celsia. Pohyb uvnitř je pro hasiče kvůli velkému žáru obtížný. Během pár sekund se ale vše změní. A to když hasiči zvenku použijí speciální hasicí zařízení, které umí proříznout různě silné stěny, pláště budov nebo střechy. Dovnitř vpraví pomocí patentované trysky vodní mlhu, která se okamžitě promění v páru a prostor ochladí až na 80 stupňů. Toto je možné jen s CCS Cobra (Cold Cut System).

Fungování doslova na vlastní kůži si zkoušeli minulý týden profesionální hasiči stanice Liberec, Raspenava a drážní hasiči. K tomu jim posloužil objekt bývalé vlakové zastávky v Luhu pod Smrkem, který byl určen k demolici a který pro výcvik zapůjčila Správa železniční dopravní cesty, s. p.

Pro výcvik byla připravena tři pracoviště. Jedno pozorovací, kde hasiči testovali rychlé snížení teploty v prostoru požáru. Druhým pracovištěm byl nácvik vlastního zásahu. „Zde hasiči prakticky hasili požár v uzavřeném prostoru za uplatnění taktiky nasazení Cobry, tedy nejprve zchlazení prostoru vodou, následné odvedení vzniklé páry a zbytku zplodin hoření, a nakonec vlastní likvidaci požáru za pomocí útočného proudu. Než se hasiči vrátili na své základny, nacvičili si průrazy přes cihlovou zeď za pomocí abraziva," popsal fáze výcviku mjr. Ing. Jaromír Mottl, velitel stanice Liberec. Zařízení zvládne prorazit cihlovou zeď o šíři až jeden metr a umí si poradit i s různými stavebními materiály.

Na úplný závěr výcviku byla zařazena likvidace požáru půdního prostoru, kdy hasiči použili výškovou techniku, na kterou umístili proudnici Cobry. Ochlazovací efekt Cobry se dostavil během několika okamžiků. Hasiči nemuseli jít hned hasit do ohněm sužované půdy, kde dosahovala teplota téměř 600 stupňů Celsia. Po vytlačení vzniklé páry přetlakovým ventilátorem šli požár dohasit v relativně bezpečném a studeném prostředí.

Dalším možným využitím je hašení skrytých ohnisek ve stropech, v podhledech nebo i hašení zásobníků sypkých materiálů. Tady hasiči použijí Cobru ve formě injektáží v okolí skrytého ohniska požáru a následně nasazení do nalezeného skrytého ohniska.

„Chtěl bych tímto poděkovat lektorům HZS hl. města Prahy, ppor. Pavlu Pečenému a ppor. Tomáši Hladíkovi, kteří cvičícím hasičům předali cenné zkušenosti s používáním Cobry. Zároveň děkuji veliteli HZS SŽDC Liberec, panu Josefu Šperlovi, který pomohl zajistit vhodný objekt, a hasiči si tak mohli poprvé na vlastní kůži toto zařízení prakticky vyzkoušet", řekl Mottl.

V současné době jsou cisternové automobilové stříkačky se zařízením CCS Cobra umístěny na čtyřech stanicích HZS Liberecké kraje a jsou postupně zařazovány i do výjezdové činnosti profesionálních hasičů. Více o nové mobilní požární technice HZS LK ve zprávě na našem webu: http://www.hzslk.cz/55.4936-hasicum-budou-pomahat-4-nove-cisterny-se-zarizenim-pro-rezani-vodnim-paprskem-cobra.html

Foto: HZS LK, snímky 1-10 por. Mgr. Zdenka Štrauchová, 11 - 20 mjr. Ing. Jaromír Mottl.

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 3. 6. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI