Kontakt

Krajské ředitelství
Barvířská ul. 29/10
460 01 Liberec III
tel.: 950 470 100
fax: 950 470 125
spisovna.lihzslk.cz
 
ÚO Česká Lípa
spisovna.clhzslk.cz
ÚO Jablonec n.N.
spisovna.jnhzslk.cz
ÚO Semily
spisovna.smhzslk.cz
  
Datová schránka: hv4aivj
 
Najdete nás i na

webmaster
hzslk.cz

Úřední dny

pondělí a středa
8:00 - 17:00

Územní odbory

mapka ÚO Česká Lípa KŘ Liberec ÚO Jablonec nad Nisou ÚO Semily

Nacházíte se: Informace a zajímavosti > Školení

:: Školení

Ohniví instruktoři z Libereckého kraje 11.10.2012

   Šest odvážných hasičů HZS Libereckého kraje prochází v těchto dnech náročným výcvikem ve flashover kontejneru v Záchranném útvaru HZS ČR ve Zbirohu. Dostávají zde skutečně tvrdé lekce v nelítostných podmínkách, kde panují teploty kolem 900 stupňů. Po absolvování výcviku tak bude mít náš sbor šest instruktorů pro další trénink hasičů.

   První část výcviku nových instruktorů trvá týden a je složena z úvodní teorie a intenzivního praktického výcviku, který je nejen psychicky, ale také fyzicky náročný. Po krátké teorii se našich šest statečných přesunulo ke kontejnerům, ve kterých po pořádném roztopení dřevem mohli pocítit na vlastní kůži simulaci různých jevů jako třeba rollover - kdy se vám nad hlavou velkou rychlostí řítí žíhavé plameny, nebo backdraft, kdy dochází k výbuchu směsi hořlavých plynů a par v zasažené místnosti. A v neposlední řadě situaci flashover, při které náhle vzplanou všechny hořlavé materiály v celém prostoru hořící místnosti najednou.

   „Prošli jsme také tzv. studeným výcvikem, během kterého jsme si osvojili specifické zacházení s požární proudnicí. Nacvičovali jsme například ochranu před plameny uvnitř jednoho z kontejnerů, ve kterém se již jako palivo používá plyn," sdělil účastník instruktorského kurzu mjr. Mgr. Jan Málek.

   Jak pokračoval, nácvik ochrany před plameny byl prohlouben ještě další den, kdy hasiči zkoušeli vstup do vnitřních prostor pod ochranou vodní clony. „Trénovali jsme vstup do podzemních prostorů (garáží), při kterém jsme se museli ochránit před plameny a zároveň ochladit vnitřní prostor," popisoval Jan Málek.  

   Třetí den byl podle všech účastníků zatím nejnáročnější. „V úvodu proběhl výcvik zaměřený na vstup do suterénu objektů, při kterém jsme postupovali proti plamenům po schodech dolů a zpět. Většina z nás se shodla, že návrat z tohoto prostoru do patra pod ochranou vodní clony v podřepu a ještě pozadu je velmi náročný," doplnil Málek. V další části pak nacvičovali hašení při úniku plynů z produktovodů a technologií, nevynechali ani boj s ohněm v úzkém a uzavřeném prostoru, při kterém hrozí nejen popálení hasiče, ale i jeho opaření vodní párou.

   Na závěr vám představuje skupinu šesti statečných hasičů HZS Libereckého kraje: mjr. Mgr. Jan Málek, por. David Kořínek, DiS., ppor. Ing. Tomáš Janoušek, DiS., nprap. Ing. Jan Pluhař, nprap. Ing. Jan Hrdlička, pprap. Oldřich Laufke

Autor:

Obrázky k článku

Přiložené soubory


NÁVRAT ZPĚT

Pravidelná zkouška sirén: 3. 6. 2020

Skrytá sekce

heslo:  

Aktuálně

Úřední deska


Pálení vaše cesty k bezpečí
hasik_banner_1.gif, 7 kB
hzscr.jpg, 7 kB banner-dotace.jpg stan_se_hasicem.jpg, 7 kB fcb_hzslk.png, 7 kB

Důležitá čísla

Hasiči150 - Hasiči
Záchranná služba155 - Záchranná služba
policie158 - Policie ČR
112112 - Tísňová linka

Národní knihovna


(c) WebRex 2009
Powered by NESPI